NEWSLETTER

XI Festiwal Filmowy NNW "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

XI Festiwal Filmowy NNW Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Święto polskiego kina historii najnowszej.

Festiwal NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o książkach historycznych. Towarzyszą im wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne.Już po raz jedenasty spotkamy się na Festiwalu Filmowym NNW!


Festiwal NNW od lat kreuje trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej, dzięki nowoczesnym formom przekazu, jakimi są m.in.: widowiska multimedialne, wystawy interaktywne, występy blogerów, koncerty, widowiska teatralne i publicystyczne. Pokazuje, jak w interesujący sposób opowiadać o rzeczach trudnych i ważnych. Daje możliwość realnego spotkania się kilku pokoleń Polaków z ostatnimi żyjącymi świadkami historii.


Festiwal NNW to także forum wymiany myśli, doświadczeń między ludźmi sztuki i nauki z całego świata. Pokazujemy nie tylko polską drogę do wolności, ale i drogę naszych sąsiadów m.in.: Czechów, Węgrów czy Bałtów.


W ostatnich latach Festiwal NNW stał się również istotnym miejscem dialogu dla organizacji pozarządowych oraz środowisk działających lokalnie w swoich małych ojczyznach. Dyskutujemy tu o rzeczach aktualnych i ważnych dla naszej codziennej działalności.Plakat XI Festiwalu Filmowego NNW


Autorem jest Robert Tyska, grafik i animator filmowy, współtwórca nagrodzonego na IX Festiwalu NNW filmu „Jak Oskar komunę obalał”.


Na plakacie widać dłonie pokazujące kadr filmowy, te dłonie należą do dwóch osób. Jedną z nich jest Julian Kulski, światowej sławy architekt, Powstaniec Warszawski, którego ojciec był najbliższym współpracownikiem Stefana Starzyńskiego, a po jego śmierci, za zgodą Przywódców Polski Podziemnej i Rządu na Uchodźstwie, objął urząd komisarycznego burmistrza Warszawy, dzięki czemu uratował wiele istnień ludzkich. Drugi bohater plakatu to Szczepan Ruman, dziennikarz, manager, absolwent MBA na IESE Business School w Barcelonie i The Wharton School w Philadelphii, były dyrektor biura zarządu ds. strategii TVP, były członek zarządu PGZ. Jego dziadek Stanisław był oficerem WP, uciekł z transportu do Katynia, z kolei stryjeczny dziadek Tadeusz był lotnikiem, który osiem razy wykonał przelot z Brindisi do walczącej Warszawy.


„Inspiracją do stworzenia takiego plakatu stał się mój nowy projekt Aleja Wolności, który rozpocząłem w tym roku. Dokumentuję dłonie naszych bohaterów, ostatnich świadków historii, robiąc odlewy gipsowe ich rąk. Nawiązujemy tym do XIX-wiecznej idei tworzenia gipsów rąk wielkich postaci, takich jak Chopin czy Napoleon. Podczas pracy nad projektem zauważyłem, jak te dłonie są różne, jak historia odcisnęła na nich swe piętno i jak jednocześnie są piękne. To doskonały motyw dla plakatu, obrazujący wiele form opowiadania patriotyzmu. Nasi świadkowie historii spotykają tych, którzy żyją już w wolnej Ojczyźnie, „walczą” o jej rozwój i dobrobyt, nie zapominając o swym dziedzictwie” – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i współtwórca Festiwalu Filmowego NNW.


Dłonie na plakacie symbolicznie pokazują, że historia łączy pokolenia, że łączy patriotyzm heroiczny i patriotyzm gospodarczy. Nowe pokolenie musi być nowoczesne, innowacyjne, profesjonalne, aby móc opowiadać światu o bohaterstwie przodków.Węcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu: http://festiwalnnw.pl/

oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/niepokorni.niezlomni.wykleci/