Cinema Globaltica. Niebieski deszcz z domieszką czerwieni - pokaz specjalny

Cinema Globaltica. Niebieski deszcz z domieszką czerwieni - pokaz specjalny

Wokół festiwalu kultur świata w Gdyni.

Organizatorzy festiwalu GLOBALTICA 2017 oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na dwa filmowe pokazy specjalne. W Kinie Studyjnym GCF miłośnicy muzyki świata mogą obejrzeć filmy "KapelMistrze” i " Akounak Tedalat Taha Tazoughai ". Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona – seanse w sali Morskie Oko.


KapelMistrze

reż. Tomasz Knittel

Polska, 2017, 42 min


Kino Studyjne GCF – środa, 19 lipca 2017 roku, godzina 17.00. Wstęp wolny.


Tomasz Knittel sportretował współczesną polską scenę muzyki źródeł, zapraszając do udziału w swoim filmie takie zespoły, jak Chłopcy Kontra Basia, Kapela Ze Wsi Warszawa, Janusz Prusinowski Kompania, InFidelis, Kapela Brodów czy Kapela Maliszów. Istotą tego kreacyjnego dokumentu jest połączenie tradycji z nowoczesnością. W rytm folkowych utworów w impresyjny krajobraz współczesnego miasta wpisany zostaje szereg tradycyjnych obrazów: od pieczenia chleba aż po ludowy taniec na ulicach Warszawy.


Akounak Tedalat Taha Tazoughai

(Niebieski deszcz z domieszką czerwieni)


reż. Christopher Kirkley

Niger, 2015, 75 min


Kino Studyjne GCF – czwartek, 20 lipca 2017 roku, godzina 17.00. Wstęp wolny.


Historia młodego muzyka, któremu nie tylko w duszy pięknie gra, ale który nie może się przebić ze swoją sztuką przez mur zawiści, uprzedzeń i lokalnych układów. Fabuła zainspirowana zresztą została słynnym „Purple Rain” (1984), w którym w początkach swojej kariery wystąpił Prince. Przypomina o tym purpurowy motor, na którym jeździ Mdou Moctar, muzyk i gitarzysta, grający w filmie Christophera Kirkleya samego siebie. Jest to pierwszy fabularny film zrealizowany w używanym przez Tuaregów języku tamaszek.


Emisja filmu z napisami w języku angielskim.


akounak01.jpg

akounak02.jpg

Fot. materiały promocyjne organizatora