Wydarzenia
Filmoterapia z Sensem. Dokument: Bobbi Jene
Filmoterapia z Sensem. Dokument: Bobbi Jene

Kino to emocje. Druga edycja Filmoterapii z Sensem.

Najlepsze filmy dokumentalne, gorące dyskusje z udziałem ekspertów oraz publiczności, wspólne przeżywanie emocji oraz praca nad nimi. To Filmoterapia z Sensem 2, cykl comiesięcznych spotkań w Kinie Studyjnym GCF, podczas których prezentowane są filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. 

Drugą edycję rozpocznie projekcja „Bobbi Jene” w reż. Elwiry Lind, poruszającego obrazu o życiowych wyborach, determinacji w dążeniu do celu i walce o niezależność artystyczną. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS. 


Wtorek, 17 października 2017 roku, o godzinie 20.00. Bilety już w sprzedaży. 

Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 2. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.

Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z psycholożką, Edytą Bonk. Spotkanie poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

Bobbi Jene. Taniec to życie 

Amerykańską tancerkę Bobbi Jene Smith wyróżnia nieprzeciętny talent, charyzmatyczna osobowość i niebanalny wizerunek. Nie dziwi więc, że jej sceniczna kariera szybko nabiera rozpędu – w 2005 roku wyjeżdża do Izraela i dołącza do legendarnej grupy Batsheva Dance Company, prowadzonej przez Ohada Naharina, światowej sławy tancerza i choreografa. To dzięki niemu zmieniło się podejście Bobbi Jene do tańca i ciała, i to wreszcie on upoważnił ją do nauczania opracowanej przez siebie autorskiej techniki ruchowej Gaga.

Po 10 latach, będąc u szczytu sławy i ku zaskoczeniu wszystkich, Bobbi Jene zdecydowała się opuścić Izrael i swojego partnera. Wróciła do USA, żeby zawalczyć o własną artystyczną niezależność. Cel był jeden – wyzwolenie się spod wpływu i cienia sławnego artystycznego mentora-artysty i stworzenie własnych interdyscyplinarnych, osobistych tanecznych spektakli łamiących dotychczasowe granice i stereotypy w myśleniu o ciele i tańcu.

Film to fascynujące studium ukazujące proces rodzenia się artystycznej niezależności. Na ekranie widać nie tylko wyjątkowy talent i osobowość Bobbie Jene, lecz także jej walkę o własną niezależność artystyczną. Widz śledzi konsekwencje podjętych przez nią radykalnych i pozornie tylko zaskakujących decyzji, a także dylematy towarzyszące realizacji życiowych pragnień. To również fascynujący portret kobiecej walki o niezależność, także od świata mężczyzn.

Dyskusja po projekcji będzie dotyczyć problemów, które niejednemu widzowi z pewnością wydadzą się znajome. Czy można pogodzić miłość, karierę i pasję? Czym właściwie jest walka o samego siebie i jakie są jej koszty? Czy ambicja może być przekleństwem? Jak zdefiniować sukces? Czy w filmowym życiorysie Bobbie Jene można znaleźć odpowiedzi na te pytania? O tym można się przekonać podczas najbliższego spotkania z cyklu Filmoterapia z Sensem 2.

Edyta Bonk

Psycholog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu SWPS, wieloletni wykładowca na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Trójmieście, koordynator merytoryczny Psychologicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie SWPS w Sopocie, trener szkoleń „Metody edukacji seniorów” w rządowym programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych oraz dla Muzeum Miasta Krakowa, od wielu lat prowadzi badania naukowe nt. aktywnej starości, treningów pamięci i skutków przechodzenia na emeryturę, certyfikowany Terapeuta Tańcem – Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii przy Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu.

bobi-jene2.jpg
bobi-jene4.png
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola