Wydarzenia
Spotkanie Filozoficzne. Kafarnaum
Spotkanie Filozoficzne. Kafarnaum

Pokaz z cyklu Spotkań Filozoficznych.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Gutek Film zapraszają na przedpremierowy pokaz nominowanego do Oscara filmu „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki, jednego z najgłośniejszych tytułów ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Seans oraz dyskusja z cyklu Spotkań Filozoficznych odbędą się w środę, 13 lutego 2019 roku, o godzinie 19.30.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

SPOTKANIA FILOZOFICZNE dają widzom okazję do pogłębienia – w czasie dyskusji, którą prowadzi pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego – tematyki poruszanej w danym obrazie filmowym, pochodzącym z repertuaru Gutek Film.

Po seansie zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzą dr Robert Rogoziecki z Zakładu Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Joanna Sarbiewska z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej

WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIACH FILOZOFICZNYCH, JEŚLI:

– poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,

– interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,

– chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,

– cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,

– pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,

– wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.

Tego wszystkiego może nauczyć FILOZOFIA.

Kafarnaum

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość.

To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.

Zwiastun

Media o filmie

Gdyby zdetonować zawarty w nim ładunek emocjonalny, Pałac Kultury obróciłby się w perzynę.
Anna Tatarska, Onet

Bądźcie gotowi na emocjonalny nokaut.
Vulture


Doskonały i porywający. Przywodzi na myśl całą listę filmów, od dzieł De Siki, przez Truffaut, aż po „Slumdog. Milioner z ulicy” Danny’ego Boyle’a.
Deadline


Fenomenalny, nie mogę przestać o nim myśleć.

The Wrap


Porusza ważne tematy w sposób inteligentny i z sercem.

Variety


Fantastyczny. Nadine Labaki rozkłada widza na łopatki. Sight and Sound Wybitne kreacje niezawodowych aktorów.

The Hollywood Reporter

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola