Wydarzenia
Wiosna Filmów 2019
Wiosna Filmów 2019

Co dzień inny tytuł. Przegląd filmowy w Kinie Studyjnym GCF.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd wybranych filmów nagradzanych i oklaskiwanych na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych. W ramach 25. Festiwalu Filmowego „Wiosna Filmów w Polsce”, który w całej Polsce przebiega od kwietnia do czerwca, w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć siedem tytułów z całego świata – wszystkie przedpremierowo! Start 14 czerwca 2019 roku.

Seanse odbędą się codziennie o godzinie 20.20 w sali kinowej Goplana.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

Program Wiosny Filmów w Gdyńskim Centrum Filmowym


Piątek, 14 czerwca: „Yuli”

Sobota, 15 czerwca: „Pamiątki Claire Darling”

Niedziela, 16 czerwca: „Trafikant”

Poniedziałek.17 czerwca: „Tajemnica Henriego Picka”

Wtorek, 18 czerwca: „Synonimy”

Środa, 19 czerwca: „Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”

Czwartek, 20 czerwca: „Petra”

Informacje o prezentowanych filmach

Yuli

Zdobywca pięciu nominacji do nagród Goya 2019

reżyseria: Iciar Bollain

Hiszpania / Wielka Brytania / Niemcy 2018

104 minuty

Od chuligana z ulic Hawany do gwiazdy światowego baletu! Nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów” ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.

Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia. Przełamuje tabu, stając się pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie przez 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz.

Yuli_foto.jpg

Pamiątki Claire Darling

Porywająca adaptacja tragikomicznej powieści Lyndy Rutledge

reżyseria: Julie Bertucelli

Francja 2018

Nowy film byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego i cenionej reżyserki Julie Bertuccelli („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”).

Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling. a przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje…

W związku z powyższym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki. Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling…

W filmie już po raz dwunasty (!) spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka, Chiara Mastroianni.

Pamiatki Claire.jpg

Trafikant

Adaptacja międzynarodowego bestsellera

reżyseria: Nikolaus Leytner

Austria / Niemcy 2018

113 minut

Oparta na bestsellerowej powieści autorstwa Roberta Seethalera wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni młodego chłopaka z twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem na tle okupowanego przez nazistów Wiednia.

Siedemnastoletni Franz przyjeżdża do Wiednia, gdzie ma się przyuczać jako praktykant w sklepie z tytoniem. Jednym ze stałych klientów tego miejsca jest doktor Freud. Mimo że różni ich niemal wszystko, z czasem mężczyźni zaprzyjaźniają się. Kiedy młody bohater zakochuje się bez pamięci w tancerce imieniem Anezka, szuka rady u bardziej doświadczonego kolegi, który jednak szybko przyznaje, że kobiety są dla niego podobną tajemnicą jak dla Franza.

Gdy do Wiednia wkraczają naziści, cała trójka wciągnięta zostaje w wir społeczno-politycznej zawieruchy. Każde z nich musi odpowiedzieć sobie na pytanie: zostać czy może uciekać? Film Nikolausa Leytnera to jedna z ostatnich ról wybitnego aktora Bruno Ganza.

Trafikant.png

Tajemnica Henriego Picka

Komedia kryminalna pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek

reżyseria: Rémi Bezançon

Francja / Belgia 2019

100 minut

Ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku. Jest tu coś z ducha Agathy Christie, ale i liczne nawiązania do rosyjskich klasyków – Fiodora Dostojewskiego czy Aleksandra Puszkina.

Przedstawiona intryga skupiona jest wokół manuskryptu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w jednej z bibliotek. Jej autorem rzekomo jest nieżyjący już Herni Pick, prosty człowiek kojarzony raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna, który przez wspomnianą książkę stracił niemalże wszystko, rozpoczyna prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

Film Rémiego Bezançona to utrzymana w dobrym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek.

Tajemnica Henriego Picka.png

Synonimy

Laureat Złotego Niedźwiedzia festiwalu w Berlinie w 2019 roku

reżyseria: Nadav Lapid

Francja / Izrael / Niemcy 2018

123 minuty

Laureat Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie to jednocześnie najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida.

Film opowiada historię młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, kt ó ry chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.

Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i „narodzić się” na nowo. „Synon imy ” to angażująca z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka.

Synonimy.jpg

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy

Film nagrodzony Kryształowym Globem na festiwalu w Karlowych Warach 2018

reżyseria: Radu Jude

Rumunia 2018

140 minut

Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia na bardzo niewygodny temat antysemityzmu w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia, Radu Jude.

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 r., rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim.

Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów.

Ambitna i dociekliwa twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów, a także z naciskami ze strony lokalnego urzędnika Movili.

Nie obchodzi mnie.jpg

Petra

Intrygująca historia kobiety na tropie rodzinnej tajemnicy

reżyseria: Jaime Rosales

Hiszpania / Francja / Dania 2018

107 minut

Pokazywany na MFF w Cannes w prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight, nowy film Jaime Rosalesa, wytrawnego reżysera takich dzieł, jak „Godziny dnia”, „Piękna młodość” czy „Samotność”.

Tytułowa bohaterka (szeroko nagradzana Bárbara Lennie) po śmierci matki wyrusza w podróż, aby odkryć tożsamość swojego ojca, która była przed nią ukrywana przez całe życie.

Trop prowadzi Petrę do wiejskiej pracowni sławnego i bezwględnego rzeźbiarza. W tym miejscu losy bohaterki krzyżują się nie tylko z egocentrycznym artystą, ale także z jego nerwową żoną i zahukanym synem.

Tak rozpoczyna się wyjątkowa intryga, pełna rodzinnych sekretów, ale i okrutnej przemocy. Czy na końcu tej drogi bohaterowie będą mogli jeszcze liczyć na odkupienie?

petra_cannes_4.jpg

Źródło: Aurora Films

Fot. materiały promocyjne dystrybutora

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola