Wydarzenia
The Best of MDAG 2019
The Best of MDAG 2019

Cztery wybitne dokumenty w dwa dni. 

Zapraszamy na dodatkowe pokazy w ramach The Best Of Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity Gdynia. Festiwal już się zakończył, ale spóźnialscy i zapracowani mogą nadrobić zaległości. W programie Kina Studyjnego GCF są „The Best Of MDAG 2019”, czyli cztery wybrane filmy, które można zobaczyć kolejno w dwa dni, 3 i 7 czerwca 2019 roku.


Część I, poniedziałek 3 czerwca

Godzina 18.40

Stroiciel Himalajów

(Piano to Zanskar)
Wielka Brytania / Great Britain, 2018, 86 minut
Reżyseria / Directed by: Michał Sulima
Zdjęcia / Cinematography by: Michał Sulima
Producent / Producer: Jarek Kotomski

W 2013 roku do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle na Camden Market trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do wioski w stanie Zanskar. Opłakuje fakt, że lokalna szkoła nie ma pianina. Desmond postanawia temu zaradzić. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim instrumentem. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono pianino i jednocześnie symboliczny triumf muzyki, która łączy różne kultury i światy.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

Godzina 20.40

Antropocen. Epoka człowieka

(Anthropocene: The Human Epoch)
Kanada / Canada, 2018, 87 minut
Reżyseria / Directed by: Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky
Zdjęcia / Cinematography by: Nicholas de Pencier
Producent / Producer: Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier
Produkcja / Production:

Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie ludzkiego? Narratorką filmu jest Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w „Dziewczynie z portretu”.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.



Część II, piątek 7 czerwca

Godzina 18.40

Cała przyjemność po stronie kobiet

Nagroda PUBLICZNOŚĆ/Nagroda Dokumentalna Warszawy oraz Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”

(#FemalePleasure)
Niemcy, Szwajcaria / Germany, Switzerland, 2018, 97 minut
Reżyseria / Directed by: Barbara Miller
Zdjęcia / Cinematography by: Anne Misselwitz, Gabriela Betschart, Akiba Jiro
Producent / Producer: Philip Delaquis

Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklynie, by móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla somalijskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki, poddając je rytualnemu obrzezaniu. Doris Wagner, była zakonnica, opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia w swoim kraju młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety, którym głos oddaje reżyserka, wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

Godzina 20.40

Kraina miodu

Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni; Nagroda główna: Grand Prix – Nagroda Banku Millennium; Grand Prix Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego oraz Bydgoszcz ART.DOC Award)

(Honeyland)
Macedonia / Macedonia, 2018, 85 minut
Reżyseria / Directed by: Ljubomir Stefanow, Tamara Kotewska
Zdjęcia / Cinematography by: Fejmi Daut, Samir Ljuma
Producent / Producer: Atanas Georgiew
Produkcja / Production: Trice Films

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują je inaczej. Szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Pięknie sfilmowany opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola